KOPRIVA

Urtica dioica

OPIS

Kopriva je višegodišnja cvjetnica koja potječe iz Europe, Azije i Sjeverne Afrike. Pripada obitelji Urticaceae. Biljku karakteriziraju nazubljeni listovi i mali, zelenkastobijeli cvjetovi koji cvjetaju u proljetnim i ljetnim mjesecima.

Unatoč oštrim dlačicama, koje sadrže mravlju kiselinu i histamin i mogu izazvati iritaciju kože pri dodiru, Kopriva se tisućama godina koristi u tradicionalnoj medicini i kulinarstvu. 

LJEKOVITA SVOJSTVA

Kopriva se stoljećima koristi u tradicionalnoj medicini za liječenje raznih bolesti. Biljka sadrži niz korisnih spojeva, uključujući vitamine A i C, željezo, magnezij i kalcij, kao i flavonoide, karotenoide i druge antioksidanse.

Protuupalna svojstva: Jedno od najpoznatijih ljekovitih svojstava koprive je njezina sposobnost smanjenja upale. Biljka sadrži spojeve za koje se pokazalo da inhibiraju proizvodnju proupalnih citokina i smanjuju oksidativni stres u tijelu. To ga čini korisnim za liječenje stanja poput artritisa, gihta i alergija.

Ublažavanje bolova: Također je utvrđeno da kopriva ima analgetska svojstva, što je čini učinkovitom u smanjenju boli. Studije su pokazale da biljka može biti korisna u liječenju stanja poput bolova u donjem dijelu leđa, menstrualnih grčeva i glavobolja.

Poboljšano zdravlje urinarnog trakta: kopriva ima diuretička svojstva, što znači da može pomoći u povećanju izlučivanja urina i poboljšati cjelokupno zdravlje urinarnog trakta. To ga čini korisnim za liječenje stanja poput infekcija mokraćnog sustava i bubrežnih kamenaca.

Poboljšana probava: Utvrđeno je da kopriva ima probavna svojstva, što je čini učinkovitom u liječenju stanja kao što su sindrom iritabilnog crijeva i refluks kiseline.

Snižavanje krvnog tlaka i kolesterola: Istraživanja su pokazala da kopriva može biti učinkovita u smanjenju krvnog tlaka i razine kolesterola. To je zbog njegove sposobnosti da poboljša protok krvi i smanji upalu u tijelu.

KULINARSKA UPOTREBA

Osim svojih ljekovitih svojstava, Kopriva se također stoljećima koristi u kulinarstvu. Biljka je vrlo hranjiva i može se koristiti u raznim jelima.

Juhe i variva: Urtica dioica također se može koristiti u juhama i varivima. Listovi biljke mogu se kuhati u juhi ili temeljcu kako bi se napravila vrlo hranjiva juha ili varivo.

Smoothies: također se može dodati smoothiejima kako bi se povećao njihov nutritivni sadržaj. Jednostavno pomiješajte šaku listova koprive s omiljenim voćem i povrćem kako biste napravili hranjiv i ukusan smoothie.

ZANIMLJIVOSTI

Peckajuće dlake biljke uzrokuju mravlja kiselina i histamin, koji mogu izazvati iritaciju kože nakon dodira.

Unatoč oštrim dlakama, kopriva se stoljećima koristila kao izvor vlakana i proteina. Zapravo, biljka se uzgaja zbog svojih vlakana još od brončanog doba.

Kopriva je omiljena biljka leptira i drugih oprašivača. Cvjetovi biljke vrijedan su izvor nektara za ove insekte.

U nekim dijelovima svijeta kopriva se smatra delikatesom. Listovi se beru i kuhaju kako bi se uklonile oštre dlake, a zatim se jedu kao hranjivo povrće.

Biljka se također koristila kao prirodno bojilo, dajući žuto-zelenu boju kada se listovi kuhaju u vodi.

Korištena je kao prirodni lijek protiv alergija, osobito peludne groznice. Protuupalna svojstva biljke pomažu u smanjenju simptoma alergijskih reakcija, poput curenja nosa i svrbeža očiju.

U nekim se kulturama vjeruje da  ima magična svojstva. Smatra se da biljka donosi sreću i štiti od zlih duhova.

Važna je biljka u permakulturnim sustavima. Duboko korijenje biljke pomaže razbiti zbijeno tlo i poboljšava plodnost tla, dok se njezino lišće može koristiti kao prirodni malč.

Korištena je u tradicionalnoj europskoj narodnoj medicini za liječenje anemije. Visok sadržaj željeza u biljci čini je vrijednim lijekom za anemiju uzrokovanu nedostatkom željeza.

Otkriveno je da kopriva ima antikancerogena svojstva. Istraživanja su pokazala da biljni spojevi mogu inhibirati rast određenih vrsta stanica raka, uključujući rak prostate.

NAŠI PROIZVODI KOJI SADRŽE KOPRIVU
Shopping Cart
Scroll to Top